Serhat Haber Ajansı

Telli Turnaya Yardım | serhathaber

Telli Turnaya Yardım Iğdır’ın Aralık İlçesine Bağlı Hacıağa köyü kırsalında avcılar tarafından sol kanadından yaralanan Telli Turna’yı, Hüseyin Şeyran adlı duyarlı vatandaş Doğa Koruma ve Milli Parklar yetkililerine teslim etti. Hacıağa Köyünde ikamet eden Hüseyin Seyran arazide yaralı halde bulduğu telli turnayı veterinere götürerek ilk müdahaleyi yaptırdıktan sonra İl Şube Müdürlüğümüze teslim etti. Orman ve […]

Telli Turnaya Yardım | serhathaber
17 Mayıs 2017 - 14:12 'de eklendi.

Telli Turnaya Yardım

Iğdır’ın Aralık İlçesine Bağlı Hacıağa köyü kırsalında avcılar tarafından sol kanadından yaralanan Telli Turna’yı, Hüseyin Şeyran adlı duyarlı vatandaş Doğa Koruma ve Milli Parklar yetkililerine teslim etti.

Hacıağa Köyünde ikamet eden Hüseyin Seyran arazide yaralı halde bulduğu telli turnayı veterinere götürerek ilk müdahaleyi yaptırdıktan sonra İl Şube Müdürlüğümüze teslim etti.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Iğdır İl Şube Müdürü Mete Türkoğlu, Müdürlüğe bağlı av ve yaban ekipleri tarafından Hacıağa köyünden alınan telli turnanın Kars Kafkas Üniversitesi Veteriner Fakültesi Yaban Hayatı Koruma ve Rehabilitasyon Merkezine gönderildiğini söyledi.

Müdür Türkoğlu, burada röntgeni çekilen telli turnanın ameliyata alındıktan sonra nasıl bir süreç izleneceğine uzmanlar karar verileceğini belirtti.

Türkoğlu yaptığı açıklamada: “Turnalar genellikle tek eşlidirler. Nisan ayı ortası Mayıs ayı başı gibi üreme bölgelerine dönerler ve z kuluçka alanlarına yerleşmeye başlarlar. Her yıl iki yumurta yaparlar Yaklaşık 25-30 günlük kuluçka süreleri vardır erkek ve dişi birlikte çalışır. Yaban Hayatı Beslenmemizin ve yaşantımızın daha sağlıklı bir ortam sağladığı düşünüldüğünde en azından Yaban hayatının çiftleşme ve kuluçka döneminde onlara ateş etmeyelim, çünkü öldürdüğümüz yada yaraladığımız hayvanın tekrardan yuvasına dönme ve yavrularını besleme imkanı olmayacaktır.”dedi.

alıntı

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER